Trabzon Hasır Bilezik


trabzon hasırı, trabzon seti, trabzon burması, trabzon hasırı 22 ayar, trabzon seti atasay, trabzon burması set, hasır takımı, 22 ayar trabzon seti, hasır bilezik, trabzon burması bilezik, trabzon burması fiyat

Trabzon Kadını, Hasır Bileziğin olmazsa olmazı olan örme işine el atmış ve Trabzon Hasırı’nın bugünlere gelmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Bugün Trabzon kuyumculuğunun temelini oluşturan hasır, tamamıyla el emeği ve göz nurudur. Makine girmemiş tek el sanatı olarak yaşamaktadır. Hasırın her örgüsünde bir kadının hayat hikayesi, Karadeniz insanının inatçılığı ve tuttuğunu koparan iradesi vardır. Trabzon’da 4 ila 6 bin örücü yılda 6 ila 8 ton hasırı örerken, günümüzde ikinci el ve TTH patentsiz hasırın piyasada olması ile beraber bu rakamlar 3 ila 4 tona düşmüştür.

Bu sebeple ikinci el ve TTH patentsiz bileziğin piyasada dolaşımı Trabzon ekonomisini zarara uğratarak, hem örücülüğün mesleki anlamda bitimine hem de bu meslekten geçimini sağlayan 6 bin Trabzon kadınının yılda 30 milyon TL kaybına sebep olmaktadır.

Trabzon Hasır Bileziği, coğrafi işaretsiz hasır üretimi ve satışı 555 kanun hükmündeki kararname gereğince suç teşkil etmektedir. TTH patentsiz hasır üreten ve pazarlayıp satanlar hakkında 555 sayılı kanun hükmünde kararname hükümleri uygulanacaktır. Üretici, pazarlamacı ve satıcıların pazarladıkları ve sattıkları hasırlarda TTH işareti aramaları ve TTH işaretsiz hasır alım ve satışı yapmamaları kendi menfaatleri gereğidir.

Trabzon Hasırı Bileziği, Trabzonlu kadınlarımızın evinde örerek ev ekonomisine katkı sunarak, çoluk çocuğunu okutarak bu zamana gelmesine vesile olmuştur Trabzon Hasır Bileziği. Ancak, sizlerden ricamız buradan Tüm Türkiye’ye seslenerek ikinci el hasırın alımına satımına lütfen aracı olmayınız. TTH patentli hasırları almaya özellikle dikkat ediniz. Hasır Bileziğin toka kısmında görünen TTH patenti olmadan aldığınız hasır, mutlaka ikinci el hasırdır. Buna da itibar etmeyiniz.

Trabzon ekonomisinin can damarı olan

Trabzon Hasır bileziğinin yılda yaklaşık 10 ton hasır üretilmektedir. Ancak bu ikinci el hasır piyasada olduğu müddetçe bizim bacasız olan fabrikamız sönük ve durma noktasına gelecektir. 2016 yılındaki araştırma ile üretim 2 tona kadar düşmüştür.

Trabzon Hasır Bileziği ile alakalı resimler,

2 yorum

    • admin YazarYanıtla

      bizim topraklarımızdan çıkan bir emek, hasır örücülüğü zayi olmamalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir