Tarihi Tokat Burması Fiyatı 2019

Tarihi Tokat Burması Fiyatı 2019 yılında 11 bin liraları bulmaktadır.

Tokat Bileziği nasıl yapılmaktadır.

Tarihin eski dönemlerinden gelen Tokat bileziği bizlere görsel açıdan pek çok güzellik sağlamaktadır altının özenle işlenerek şekil aldığı Tokat bilezikleri gelinlerin vazgeçilmez takılarından biri olmuştur. Tokat bileziği ismi Eskiden Mengi veya Korluk diye geçmektedir.

Tokat’a has bu bileziğe Tokat burması da denilmektedir. Ayrıca bu bilezikler çok sağlam yapıldığından 100-150 sene takıla bilmektedir. Tokat burmasına eski altınların veyahut hurda altınların eritilmesi ile başlanır. Altın sıvı haline gelene kadar ısıtılmaktadır. Sıvı altın kalıba döküldükten sonra işlenecek seviyeye getirilir.

Silindirden geçirilen altın istenilen şekle geldikten sonra tuz ruhuna batırılmak da ve büküm işlemi başlamaktadır. Bu şekilde burma biçimi verilmektedir. Altına verilen biçimin ardından ateşle tavlama yapılmakta bu işlem sırasında telin rengi gitmektedir. Tele altın rengini geri verilmesi için tuz ruhuna atılmaktadır.

Burma tele bu işlemler ne kadar çok yapılırsa tel o kadar sertleşmektedir. Bunun için de ateşle tekrar tavlama işlemi yapılarak yeniden Yumuşatılmaktadır. İstenilen uzunluğa getirilen altının bulgularının daha net gözükebilmesi için dövme işlemi yapılır.

Burgu tel belirli boyutlarda kesilerek ve iki ucu birbirine bağlanarak kaynatma işlemi yapılır. Bu şekilde Altın tel normal bilezik modelini alır. Bu işlem yapılırken çok dikkatli olunması gerekir en ufak bir el kaymasında kaynağımız tutmayabilir.

Burma tellerimiz çembere takıldıktan sonra kuşak adı verilen işlem ile birbirine bağlanmaktadır. Daha sonra tavlama işlemi yine yapılır sertleşmesi engellenir. Kaş adı verilen işlemin yapılması için bileziğin belli bir bölümü kesilir.

Kaş kısmı için özel kum kullanılmaktadır. Döküm işlemi yapılmadan kum bir gün önceden su ile tavlanması gerekmektedir. Kalıpta kömür tozu kullanılmakta bu ise Tokat bileziğinin orjinal kalıbını oluşturmaktadır.

Kömür tozunun kullanılma sebebi kumun tahtaya ve kalıba yapışmamasıdır. Kalıbın bozuk çıkmaması için ince işlemlerden geçirilir. Kalıp hazırlandıktan sonra 45-50 dakika ısıtılır. Çünkü sıcak maden döküleceğinden kalıbında sıcak olması gerekmektedir.

Burma bileziği yaparken arta kalan altınlar kaş kısmını elde edebilmek için eritilir. Altın eritildikten sonra kalıba özenle dökülür. Kaş kısmı hazır olduktan sonra bileziğin kesilen kısmına kaynak işlemi yapılarak monte edilir. Kaynak yani Kemer kısımlarına çiçek motifleri de yapılarak Tokat burmasına görsellik katılmaktadır. Ustalar bu işlemlerde tüm hünerlerini sergileyerek burmanın görselliğini zenginleştirmektedir. El kalemi ile de desenlerin belirginleşmesi için üzerinden gidilmektedir. Böylece Tokat burması hazır hale gelmiştir.

Tarihi Tokat Burması Fiyatı 2019 için diğer görseller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir