Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Tektaş Pırlanta Yüzük

Tektaş pırlanta yüzük alırken nelere dikkat edilmelidir konusu için, Pırlanta yüzük ve diğer pırlanta ürünlerini, bu işi çok iyi bilen biri ile bir söyleşiyi aynen buraya yazacağız. Çok süslü laflara gerek duymadan açık gönüllülük ile gerçekleşen bu sohbetteki; sektörün hali, gerçek Pırlanta ile sentetik pırlantayı, sertifika ve diğer konuları bu yazımızda bulacaksınız. Ve tabi

pırlanta tektaş yüzük fiyatları.

Sevgililer günü sebebiyle biliyorsunuz, reklamlara başladı firmalar.

Pırlanta yüzük en ucuz bizde, efendim en uygun tektaş pırlanta yüzükler bizde, inanılmaz tektaş yüzük fiyatları 4000TL değil 1200TL gibi uçurum indirimler. Merak ediyorum pırlanta tektaş yüzük bu kadar indirime giren bir şey midir? Anlam veremiyorum buna. İnanın bu olaylardan muzdaribim. Yarı yarıya indirim falan nasıl olabilir. Böyle bir şey olamaz. Hiçbir sektör zararına ürün satmaz. Hiç kimse zarar için iş kurmamıştır.

Bu konuda dürüst firmalar çok mağdur ama en çok tüketici mağdurdur. Tüketici reklama, tanıtıma inanıyor, itibar gösteriyor sonra mağdur olunca diğer dürüst olan tüccara da güveni sarsılıyor. Yok efendim 4000TL’ydi 1200TL’ye düştü falan böyle bir şey söz konusu değil. Mesela Türk insanı altını ak akçe kara gün dostu diye alırdı. Ancak şimdi altın bilezik alıyor 3 liraya satıyor 1 liraya. Böyle bir şey olabilir mi. Maalesef oluyor.

Pırlanta Almak İsteyen İnsanlara Öneriler

Bunu uzun uzun anlatmak gerekiyor. Şimdi müşteri sertifikalı tek taş yüzük aldım diyor ancak o sertifikanın geçerliliği nedir bunu bilmiyor ki. Sertifika ile çoğu zaman hiçbir şey kanıtlayamazsın. Bir kere sertifika yeterlimi, sertifika orijinal mi. Bu sertifika taşın gerçekten sertifikası mı. Her sertifikalı taşta alınmaz, özellikleri nedir kesimi nedir, berraklığı nedir, neyin nesidir, çok önemli konulardır. Bir çok özellik taşta fiyat farkı oluşturur. Bunlar orijinal sertifikada yazar ama neyin ne olduğunu da bilmek lazımdır. Pırlantada dünyada geçerli 5C kuralı vardır. Çok çok önemli olan bu 5C kuralı için buraya tıklayınız. Mesela 5C içindeki C’lerden biri Carat yani Türkçe yazım ile Karattır. Bu şunu anlatır. Karat tartının birimini anlatıyor yani 1 karat 1 gramın beşte biridir. Buna göre beş karat 1 gram yapar. Bu parmakta gayet dikkat çekici büyüklükte bir tektaş yüzük olur.

Fiyatı nedir diye sorarsanız bu sadece büyüklüğe göre belirlenmez. 5 C kuralını anlattığımız makalede bunu daha iyi anlayabilirsiniz. Mesela içindeki lekelerin oranına göre fiyat değişir. Loupe isimli bir mercekle bakılır ancak bunu işin ehli anlayabilir. Son tüketicinin bunu anlaması çok zordur. Ayrıca şu an öyle bir durumdadır ki pırlanta sektörü sentetik yani yapay olanı gerçeğinden ayırt edilemez durumdadır son tüketici için. Bunun için çok güvenilir markalar ile alışveriş yapmak mantıklı olacaktır.

Pırlanta Yüzük ehlinin bile kafasını karıştıracak seviyede kaliteli yapay pırlanta üretilmektedir. Yapay pırlanta tek taş. Hakikaten sinir bozucu.

Pırlanta Tektaş Yüzük Nasıl Üretiliyor

Ham olan pırlanta, kesim gibi işlemlerden geçiyor, alyans cilalanıyor, cilalandıktan sonra hazırlanan taşlar dizilip mıhlanıyor sonra yeniden cila ve rodyuma giriyor. Çeşitli işçiliklerden geçtikten sonra son haline geliyor. Çok fazla işlemden geçerek o muhteşem görüntüye ulaşabiliyor. Yazının devamında en ayrıntılı şekilde anlatacağız. Taşlı alyans, pırlanta kolye modellerine göre daha kolay üretiliyor.

Sahtesinden Nasıl Ayırabiliriz

Maalesef artık bu çok zor. Orijinal pırlanta ile sentetik pırlantayı yukarıda da belirttiğimiz gibi birbirinden ayırmak çok zor. Aman efendim gerçek pırlanta yüzük içine doğru parlar, sahtesi dışına doğru parlar gibi laflar boşunadır. Şu zamanda işinin ehli biri bile ayırmakta zorlanır durumdadır. Bunun için çok güvendiğiniz yerden pırlanta tektaş yüzük veya diğer pırlanta takıları almak doğru olacaktır. Tabi çok güvendiğiniz yerlerden alışveriş yapsanız bile laborauvar sertifikası talep etmek lazımdır, mutlaka fatura yani resmi bir evrakta alınması lazımdır.

Atasay ve Zen pırlanta piyasada en güvenilir firmalar olarak biliniyor. Ariş kuyumculuk yani Ariş pırlanta bilinen firmalardandır. Ariş Pırlanta Yüzük konusunda iddialıdır. Emel pırlanta da alternatifler arasında olabilir.

Pırlanta Tektaş Yüzük Bakımı ve Temizliği

Pırlantanın bakımı çok kolaydır. Bir kaba koyup, kaynayan bir sıcak su, az bir şampuan ve bir diş fırçasıyla hafifçe temizlenebilir. Tabi dikkatli olmak lazım. Bu işlem pırlanta için geçerlidir. Bazı pırlanta yüzük modellerinde zümrüt te oluyor. Zümrüt hassas bir taş olduğu için bu işlem yapılırken bozulur. Safir ve yakut da pırlanta gibi her zaman temizlenir.

Pırlanta alırken Tek bir taş almak çok daha iyidir. Yani bir takım ihtiyacı değil ise veyahut bir küpe ihtiyacı değil ise ben tek taştan yanayım. Daha net ve zarar etmeyeceğiniz bir olaydır.

Pırlantayı değerlendirirken veya bir pırlantayı satın alırken neye göre değerlendirmemiz gerekiyor. Elmas karbondan oluşmuş bir madendir, pırlanta ise bu Elmas’ın bir disiplin de kesilmiş halidir. Dolayısıyla her kesilmiş Elmas’a pırlanta demek de doğru olmaz. bunun bir Nizam içinde kesilmiş olması gerekir pırlanta denmesi için. Pırlantanın bu kadar pahalı olmasının sebebi; Öncelikle ışıldamasıdır, ikincisi çok sert bir madendir başka hiçbir şey pırlantayı çizemez, üçüncüsü Nadir olması dünyada çok az elmas çıkması ile birlikte bunun da çok azı pırlantaya dönüşebiliyor. Dördüncü de manasıdır, aşkın ve bağlılığın sembolü kesinlikle pırlantadır. Çünkü sonsuza dek olduğu gibi kalıyor çizilmiyor, eskimiyor, bozulmuyor, parçalanmıyor, kararmıyor. Şimdi bir moda var kadınların erkeklere evlilik teklifi bu da siyah pırlanta ile yapılıyor. Siyah pırlanta da şu anda revaçta ancak beyaz pırlanta kadar değerli bir pırlanta değil. Isı iletkenliği ne ölçen cihazlarla pırlantanın sahte veya gerçek olduğu anlaşılabiliyor, uluslararası sertifikalarda halen gecerli ve önemlidir. Pırlantanın fiyatını kesim renk berraklık ve ağırlık belirliyor.

Elmas Pırlantaya Nasıl Dönüştürülür

Elmaslar çeşitli renklerde olurlar, mücevher için çoğunlukla beyaz kullanılır. İlk başta daha büyük ve pütürlü bir taştır. Hedef ise değerini düşürecek bir kusur olmadan içinden mümkün olduğunca büyük elmas çıkarmaktır. Usta elmas kesicileri bu hassas işlemi yapmak için taşı on kat büyüten büyüteçler kullanıyor. Pütürlü elması ikiye bölmenin en iyi yolu bulmak için dikkatli bir şekilde tekrar tekrar inceliyorlar. Elmas hacmine göre kesilmelidir. Sıcak yapıştırıcı, pütürlü elması testereye yerleştirilmiş tutucunun içinde sağlama alıyor. Testerenin bronz kesicileri var ancak tek başına elması kesemiyor. Elması sadece elmas kesebilir. O yüzden testere bıçağında elmas tozu ve yağın karşımı bir tabaka var. Ortalama büyüklükteki bir elmasın kesimi 4 saat sürüyor. Elmas kesiminin ekinci safhasına cilalama deniyor. Bu safhada elmas şekillendiriliyor. İlk önce özel bir makine ana şeklini veriyor. Daha sonra elmas kesicisi kalıbın içine yapıştırıcı koyuyor. Bu elması sabit tutması için. Elmas yağı ve elmas tozu tabakasına sahip olan ve sürekli dönen demir bileyleyicide presleniyor. Ve önceki kesimde arta kalan lekeleri temizleniyor. Daha sonra taşa parlaklık vermek için yüzeyi şekillendiriliyor. Kenarları küçük düzlükler haline getiriliyor. Façetalar birbirine ışık yansıtmak için tasarlanır. Her biri doğru ölçü ve şekli yansıtmalıdır. Aynı zamanda maksimum parlaklık olması için her biri diğer façetaların açısına göre kesilmeli. Açılı façetalar elmasın alt kısmındaki noktaya göre oranlanıyor. Çok derin yada çok sığ kesilirse ışık alt taraftan sızarak elmasın merkezini karanlık hale getirir ve her yeri sönük olur. Elmas kesici kişi açıları ölçmek için özel aletler kullanır. Ve 42 derecelik ideal eğime kavuşturur. Daha sonra tepe façetaları şekillendirilir ve açılı ölçüler etrafında döner. Elmas kesici farklı bir alet kullanarak forse adı verilen bir şekle sokar. Bu elmasın en üst kısmını tepe façetadan ayıran façeta kenarıdır. Elmaslar karat ile ölçülür. 1 karat 0,2 grama denk gelir. 1 karatlık elması cilalamak 3 yada 4 saat alıyor. Bittiğinde pürüzlerden kurtulmak için asidin içinde kaynatıyorlar. 52 façetalı bir elmasa muhteşem kesim denir. Çoğu alışılmış kesimden uzak bir kesim şeklidir. Kesim şekli elmasları sınıflandırmada çok önemlidir. Uzmanlar aynı zamanda berraklık diye adlandırılan taştaki kusurun derecesini de ölçerler. Artık bir daha ki sefere bir pırlanta vitrinine baktığınızda neden herkes pırlanta yüzük sahibi olamıyor biliyorsunuz.

Kaşıkçı Elması Hikayesi

Topkapı sarayı Müzesi nadide eserlerinden biri olan kaşıkçı elması tarihte önemli bir yere sahiptir. Hakkında çeşitli rivayetler olsa da en çok konuşulan iki efsane hikaye vardır. 1.si 1774 yılında bir Fransız subayın Hindistan’da satın alıp Fransa ya götürür. Sonra tekrar satışa çıkan elması Napolyon’un annesi satın alır ve uzun süre göğsünde taşır. Ne var ki Napolyon sürgündeyken oğlunu kurtarmak için elması satılığa çıkarmıştır. İşte o sırada Fransa’da bulunan tepe delenli Ali Paşa’nın bir adamı Paşa adına 150 bin altın ödeyerek elması satın alır ve paşaya getirir. 3.Mahmud zamanında Tepe delenli Ali Paşa devlete karşı ayaklandığı gerekçesi ile öldürülür ve paşanın varlıklarına el konulur. Varlığının tamamı Osmanlı Hazinesine gönderilir. Böylelikle Kaşıkçı Elması hazineye girer. Diğer rivayete göre 1699 yılında İstanbul eğrikapı çöplüğünde dolaşan baldırı çıplak takımından bir kaşıkçının bulması nedeniyle elmasın adının buradan geldiğidir. Kaşıkçı Elması bir kuyumcuya 10 akçeye satar. Kuyumcu elması arkadaşlarından birine gösterir, kıymetli olduğu anlaşılınca da sus payı ister. Aralarında kavga çıkar. Kuyumcu başı müdahil olur ve birer kese akçe vererek taşı alır. Sonrada taştan Köprülü Fazıl Ahmet Paşa haberdar olur. Bundan sonra da padişah 4. Mehmedinde haberi olduktan sonra saray elmastraşına verilir. Çöplükte bulunan taş işlenince meydana 86 karatlık nadide bir elmas ortaya çıkar. Kaşıkçı elmasının çevresini iki sıra 49 adet pırlanta kuşatmaktadır. Şu anda bu muhteşem eser Topkapı sarayı efsanesi olarak Topkapı Sarayı Müzesi içindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir