Altın Kaplama Bilezik ve Kuyumculuk Sektörü

Altın Kaplama Bilezik imalatı kuyumcu ustaları tarafından yapıldığı için bence artık kuyumculuk sektöründe değerlendirilmelidir. Kaplanacak olan maden, Altın ile aynı işlemlerden geçer işin sonunda altın görünümünü vermek için kaplama işlemi yapılır.

Çoğunlukla Pirinç adı verilen, bakıra çinko karıştırılarak imal edilen sarı renkli alaşımlara kaplama işlemi yapılır. Pirinçte bulunabilen başka bazı elementler, kurşun, kalay, nikel, demir, mangan, alüminyum, antimom, arsenik ve fosfordur. Mangan içeren bazı pirinçlere tunç denilir. Ama esasında tunç, bakır ve kalay alaşımıdır.

Pirinç gayet tok ve kolay işlenebilen bir malzeme olmakla birlikte, dövülebilirliği içerisindeki bakır oranına bağlıdır. Yüzde 55’ten daha az bakır ihtiva eden beyaz pirinçlerin işlenmesi zordur.

Altın Kaplama Bilezik pirinç alaşım üzeri kaplama yapıldığı gibi gümüş ve çelik üzeri kaplama yapılarak ta elde edilir. Bu madenler pahalı olduğu için, maliyeti düşük olan pirinç alaşım üzeri olan kaplama daha fazla tercih edilmektedir.

Ülkemizde Kuyumculuk

Yerin altında adı madenken yerin üstünde adı sanat oluyor. Eskisi olur yenisi olur ama asla değersiz olmaz. Parmakta yüzük, kulakta küpe, üstüne birde gerdanlık pek güzel olur. Altını, gümüşü, taşlısı, taşsızı hepsi kadınların gönül hırsızı. Annane takar, anne takar anısı olur, kuşaktan kuşağa kalır miras olur.

Kuyum Sanatı, turistik bölgelerimizde çok fazla kuyumcu dükkanı vardır. Bunun sebebi, ülkemizin bu sektör de yerinin ayrı olmasıdır. Yeri ayrıdır çünkü, bir çok el sanatının metod ve tekniklerinin ilerlediği bir coğrafyada yaşıyoruz. İnsanın çok eski olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Dolayısıyla kuyumculuk sanatı da, tüm dünyada ön sırada.

Bu işin bir modası var mı? Bu işin bir modası var, örneğin doğaya ait bir şeyler kullanıyorsanız, arapça harflerinden vav kullanıyorsanız, bir Mevlana motifi kullanıyorsanız, bir yaprak kullanıyorsanız veya bir kelebek kullanıyorsanız bunların bir modası var, bi süre sonra kendini tüketmek zorunda kalacak. Ama yaptığınız işler soyut çalışmalar ise onun bir modası olmaz, hiçbir zaman zirve yaptığı bir dönemde olmaz ama yıllar sonrada ya artık bu kullanılmaz diyecek kimse çıkmaz.

Modası geçmeyen ürünler üretmek kuyum sanatının özelliğidir. Modası geçen takıları el sanatları ustalarında değil de bunun fabrikalaşmış halinde bulursunuz. Hızlı takı satabilmek çabuk satabilmek için, çok satabilmek için tasarlanmıştır. Ve amacına ulaşır. Ama el sanatları ustalarında pek bu ekol yoktur. Genelde modası geçmeyecek işler tasarlarlar.

Kuyumculuk, tarihin süzgecinden geçmiş, insanların emeğiyle oluşmuş bir kavramdır. Kuyumculuk denince, çok değerli madenleri ince sanatıyla, tarihin birikimi ve insanların hayal gücünü ve insanların sanat becerileri ile diğer insanların beğenisine sunan ve onların kendilerini daha iyi hissetmelerine  vesile olan takıldıktan sonrada paha eden ve yıllar geçtikçe paha biçilmez hale gelen çok nadir bir uğraşı alanının ismidir kuyumculuk.

Altın, bundan 5bin yıl öncesine ait altın takıların bulunduğu tarihi kayıtlar var. Ama ondan öncesinde de insanlığın bunu bulduğu ama takı anlamında kullanmadığı dönemler vardır. Ama bilinen yaklaşık 5bin yıl öncesine dayanan ve işlenen alan olarak ta Mezopotamya, Anadolu ve Mısır bölgelerinde takı üzerine üretilmiş örnekler var.

Bundan sonraki dönemlerde Sanatın ve ticaretin öne çıktığı yerlerde insanlar takı zevklerini çeşitlendirmişler. Ve sanatkârlar ortaya çıkmış. Anadolu bu alanda çok renkli, hareketli, dolu dolu bir geçmişe sahip. Müzelerimizde de bunun örneklerini görmekteyiz.

Altın sektöründe günümüzde Dünya pazarında, ülke olarak üretimde ve ihracatta 2. Sıradayız. İthalatta da dünyada ilk 5’teyiz. Türk halkı, beğenerek taktığı altın takı olarak, diğer uluslarla mukayese edildiğinde İtalyanlardan sonra ikinci sırada gelmektedir. Araplarda buna yakın seviyelerdedir. Altına düşkün olmamız sebebiyle kuyumculuk sanatında dünyada çok iyi işler çıkarıyor durumdayız.

Ülke olarak kuyumculuk sanatında ileri seviyede olmamızı sağlayan avantajlardan biride geçmişten beri medeniyetimizin meslekler çok önem vermesidir. Bu sayede genlerimize işlemiş birikime sahibiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir